Odpovede na otázky

Môže kompresívna liečba hneď po skonštatovaní žilovej insuficiencie zlepšiť krvný obeh v dolných končatinách až natoľko, že sa môžem vyhnúť operácii kŕčových žíl?           

 Mária Laur, Bratislava

Kompresívna liečba je indikovaná ako súčasť komplexnej liečby pri všetkých formách žilového ochorenia od najľahších štádií. Určite nedokáže nahradiť operačný výkon, ak je opodstatnený, ale v každom prípade zlepší funkčný stav pacienta. V prípade, že ešte nejde o rozsiahle štádium, dokáže určite spomaliť progresiu choroby a tým oddialiť aj chirurgické riešenie. Chirurgická liečba je metódou voľby predovšetkým pri rozsiahlych kmeňových varixoch s chlopňovou nedostatočnosťou. 

 MUDr. Helena Rusnáková

Budú dostupné aj v Slovenskej republike kompresívne pančuchy takej kvality ako v iných európskych štátoch? Aj napr. aj inej farby, aby sa pacientky mohli rozhodnúť podľa ich vkusu a s tým, aby sa hneď pohľady  okolia neupierali na nohy, ktoré nepatria do kategórie nôh filmových hviezd? Vo Francúzsku môže napríklad lekár  (aj všeobecný) predpísať kompresívne pančuchy tak často, ako ho pacient o to poprosí, aj keď si musí časť výdavkov platiť sám.                                              

Mária Laur, Bratislava

V Slovenskej republike sú už dnes dostupné kvalitné kompresívne pančuchy, tak ako v iných štátoch Európskej únie. K dispozícii je široká škála kompresívnych výrobkov rôzneho zloženia (lycra, mikrovlákno, bavlna, prímes mikrokapsúl striebra či mentolu) od viacerých firiem. Náročnejší pacienti môžu využiť aj elegantnejšie kompresívne pančuchy rady s vyšším doplatkom, ako je to pri štandardne dostupných výrobkoch. Týka sa to aj farebnej škály, kedy na objednávku je možné farebné vyhotovenie na požiadanie a za príplatok aj možnosť zdobenia tzv. Swarovského kryštálikmi. Uvedené výrobky vzhľadom i farbou môžu uspokojiť aj náročnejšie pacientky. Podľa súčasného liečebného poriadku na Slovensku aktuálne kompresívne pančuchy nemôže predpisovať všeobecný lekár a platí limit predpisu 2x ročne od odborného lekára (angiológ, cievny chirurg, internista, dermatológ, lýtkové pančuchy aj ortopéd a tehotenské gynekológ). V prípade častejšej potreby nie je problém napísať aj ďalšie pančuchy, ale pacient si ich už musí uhradiť v plnej sume sám.                                                     

 MUDr. Helena Rusnáková

Potrebujem sa poradiť.  Mám na predkolení zapálenú žilu. Natieram si predkolenie heparínovým gélom niekoľkokrát denne, ťažkosti však neustupujú. Naopak zápal pokračuje smerom nahor. Čo mám robiť?                                                                  

Štefan Banský, Bratislava

Podľa popisu problému ide o povrchovú tromboflebitídu. Donedávna bolo toto ochorenie považované za nevinné, dokonca banálne. V posledných rokoch sa však zistilo, že aj povrchová tromboflebitída sa môže komplikovať šírením do hĺbkových žíl ako aj pľúcnou embóliou. Zradné je, že postihnutie trombózou môže byť ďaleko rozsiahlejšie než oblasť viditeľného zápalu žily. Túto skutočnosť môže objasniť ultrazvukové vyšetrenie. Rozsah postihnutia povrchových žíl je rozhodujúci aj v rozhodnutí o spôsobe liečby. Odporúčame, aby ste navštívili angiológa, ktorý Vám vyšetrenie vykoná. Podrobnejšie si môžete prečítať na našom portáli v článku MUDr. Kovačičovej o povrchovej tromboflebitíde.                                                      

MUDr. Katarína Dostálová